Επέστρεψε στις νίκες η ΟΜΟΝΟΙΑ, η οποία κέρδισε με γκολ του Γουίλιαμ τη Δόξα με 2-1, σε παιχνίδι στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο Μακάρειο στάδιο.

Στην πρώτη φάση του αγώνα η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Λουίς Κάρλος στο 4’, μετά από σέντρα του Σαντίκ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ζατλ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ωστόσο ο Φαμπρισιο με προβολή έδιωξε σωτηρία σε κόρνερ, ενώ ο ίδιος παίκτης με σουτ στο 10’ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Χριστοδούλου. Ακολούθως η ΟΜΟΝΟΙΑ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά από πολύ καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Κανού, είχε δοκάρι στο 17’, σε σουτ του Καντέ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαργκάσα επιχείρησε το σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας με διπλή προσπάθεια απέκρουσε. Στο 23’ έγινε το 1-1, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, ο Γουίλιαμ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με τον ίδιο τρόπο και τους ίδιους πρωταγωνιστές, στο 26’, η ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε το 1-2.

Δυο καλές στιγμές είχε η ΟΜΟΝΟΙΑ με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μια σε σουτ του Μαργκάσα εκτός περιοχής που έφυγε μόλις έξω και με κεφαλιά του Κανού που απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 52’ ο Χριστοδούλου προσπάθησε να διώξει τη μπάλα με τα πόδια, αυτή κτύπησε στον Κάρλος και έφυγε δίπλα από το δοξάρι. Ο Λόπες στο 61’ έκανε την κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στο 65’ η Δόξα έχασε σπουδαία ευκαιρία, με το σουτ του Γκρεμσλ να φεύγει μόλις έξω. Στο 70΄ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ, με σουτ του Μαργκάσα που έφυγε μόλις έξω, στο 80’ κεφάλια του Σαντίκ έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 94΄ ο Κανού δεν μπόρεσε να βρει τον Μπρέβελντ σε παράλληλο γύρισμα.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Μπα, Κάρλος, Κένεντι, Λεάντρο, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Ενινφούλ (60′ Σισοκό), Σαντίκ, Πουτζιουρής (78′ Παπαφώτης)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Δημητρίου, Καντέ, Φαμπρίτσιο, Γουίλιαμ, Μαργκάσα, Κανού, Σοάρες, Χριστοφή (90′ Μαντούρο), Τζαρζίνιο (62′ Μπρέεβελντ), Λόπες (76′ Κατελάρης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γουίλιαμ.