Με κεκτημένη ταχύτητα πέρασε και από την Πάφο η ομάδα πετόσφαιρας της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, η οποία κέρδισε με 0-3 (18-25,20-25,18-25) τον Παφιακό, σε παιχνίδι στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου και πήρε σοβαρό προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.
Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος έκαναν το πρώτο και αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην τετράδα, αφού παίζοντας εξαιρετικά κέρδισαν μέσα στο «Αφροδίτη» με 0-3 σετ. Η νίκη αυτή είναι η δεύτερη για την ΟΜΟΝΟΙΑ μέσα στην Πάφο, σε διάστημα δυο εβδομάδων. Η ομάδα μας κρατά σφικτά την πρόκριση, ενόψει του επαναληπτικού στο στάδιο «Ελευθερία».
H ομάδα μας άριστη ψυχολογία και υψηλή αυτοπεποίθηση από τις τελευταίες επιτυχίες, μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και κατάφερε παίζοντας συγκεντρωμένα να κερδίσει το πρώτο σετ με 18-25 εξασφαλίζοντας σοβαρό αβαντάζ.
Οι «πράσινοι» μπήκαν στο δεύτερο σετ με σκοπό να το κερδίσουν και ουσιαστικά να βρεθούν με το ένα πόδι στην τετράδα. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε και πολύ σε σχέση με το πρώτο σετ, παρά τη βελτίωση του Παφιακού. Οι πρωταθλητές κέρδισαν με 20 -25 και έκαναν το 0-2.
Η ΟΜΟΝΟΙΑ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ, ενώ ο αντίπαλος δεν έβρισκε αντίδοτο στο παιχνίδι των «πρασίνων». Συνέπεια αυτού ήταν η ομάδα μας να κερδίσει το σετ 18-25 και να πάρει τη νίκη με 0-3, σε 1 ώρα και 18 λεπτά.
Παφιακός (Σπ. Πρωτοψάλτης): Μπατίστα, Ανδρέου, Τιάγκο, Κωνσταντινίδης, Μπουρκόφσκι, Οικονομίδης, Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου, Αλλαγές: Ιγνατίου, Χ. Σαββίδης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: (Σ. Σάββα): Παφίτης, Αλβες, Σ. Πετρακκίδης, Αλεξίου, Α. Πετρακκίδης, Ρεϊνάλντο, Λίμπερο: Αντωνίου, Αλλαγές: Σ. Πετρακκίδης.