Στον γ’ γύρο του CEV Challenge Cup για δεύτερη φορά στην ιστορία της θα επιδιώξει να προκριθεί η Papa John’s OMONOIA, η οποία φιλοξενεί απόψε (18/11, 20:00) στο στάδιο «Ελευθερία» την Ανόρθωση, στον επαναληπτικό της εκτός έδρας νίκης που πέτυχε στον πρώτο αγώνα με 1-3 σετ.
Η ομάδα μας είχε προκριθεί για πρώτη φορά στον γ’ γύρο του CEV Challenge Cup το 2009, όταν είχε αποκλείσει με δύο νίκες (3-0, 0-3) τη Σουτιέσκα Μαυροβουνίου, κάτι που θέλει να επαναλάβει απόψε, ούτως ώστε να δώσει συνέχεια στην φετινή της Ευρωπαϊκή παρουσία.
Η Papa John’s ΟΜΟΝΟΙΑ για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή να δεχθεί ήττα κερδίζοντας όμως δύο σετ. Σε περίπτωση νίκης της Ανόρθωσης με 3-0 ή 3-1, τότε το παιχνίδι θα οδηγηθεί στο χρυσό σετ (ένα σετ των 15 πόντων), ο νικητής του οποίου θα πάρει την πρόκριση.
Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για την ομάδα μας, η οποία είναι αποφασισμένη να τα δώσει όλα για να πάρει την πρόκριση, κάτι που θα παίξει σημαντικό ρόλο στον τομέα της αυτοπεποίθησης και της ψυχολογίας, ενόψει της συνέχειας της σεζόν.
Διαιτητές της συνάντησης είναι οι κ.κ. Στάνκοφ από τη Βουλγαρία και Πάρσιν από την Ουκρανία. Κομισάριος του αγώνα είναι ο Γερμανός Χάρτμουτ Γκίμπελς.
Στις 19:30 η τιμητική στον Πάνο Ηρακλέους
Το μεγάλο γεγονός της αποψινής βραδιάς είναι αναμφίβολα η τιμητική στον πρώην αρχηγό της πετοσφαιρικής μας ομάδας, Πάνο Ηρακλέους, ο οποίος μετά από μία 27χρονη συνεχή παρουσία στην ΟΜΟΝΟΙΑ, τερμάτισε την καριέρα του. Η τιμητική θα ξεκινήσει στις 19:30 και καλείται ο κόσμος της ομάδας μας όπως δώσει μαζικά και έγκαιρα το παρών του απόψε στο στάδιο “Ελευθερία”, για να χειροκροτήσει “ζεστά” αυτόν τον κορυφαίο αθλητή και μεγάλο άνθρωπο.

Ο Πάνος Ηρακλέους αποτελεί για το Σωματείο μας σύμβολο αθλητή: «Απευθύνω θερμή έκκληση προς τους οπαδούς της ΟΜΟΝΟΙΑΣ, για να δώσουν μαζικά το «παρών» τους στο Στάδιο «Ελευθερία» για να τιμήσουν στο πρόσωπο του Πάνου Ηρακλέους, τις αληθινές αξίες, το ήθος και το «ευ αγωνίζεσθαι». Αυτά ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του Πάνου Ηρακλέους σε ολόκληρη την σταδιοδρομία του. Οι ΟΜΟΝΟΙΑΤΕΣ επιβάλλεται να τιμήσουν με την παρουσία τους, με το χειροκρότημά τους, έναν αθλητή και άνθρωπο που αποδεδειγμένα έβαζε πάνω απ’ όλα την έγνοια του και την αγάπη του για το τμήμα βόλεϊ και τον σύλλογο», ανέφερε σε χθεσινή δημοσιογραφική διάσκεψη ο πρόεδρος του τμήματος πετόσφαιρας, Παντελής Φωτίου.